Hiperhidroz nedir?

Hiperhidroz, insanın çok fazla terlediği tıbbi bir durumdur; aşırı terleme için kullanılan tıbbi terimdir. “Hiperhidroz” sözcüğü aşırı (hiper) terleme (hidroz) anlamına gelmektedir. Hiperhidrozlu insanlar aşırı ve beklenmedik ölçüde terlerler hatta sıcaklık çok düşükken ve hareket etmedikleri zaman bile terleyebilirler.


Terleme vücudun serin kalmasına yardımcı olur ve pek çok durumda kesinlikle doğaldır. İnsanlar daha çok ılık havalarda, egzersiz yaptıkları zaman ve kendilerini strese sokan, sinirlendiren, utandıran veya korkutan durumlarda metabolizma tepkisi olarak terlerler. Aşırı terleme bu tür tetikleyiciler olmadan meydana gelir. Hiperhidrozlu insanlar vücudun soğumaya ihtiyacı olmadığı zaman da terlerler. Kontrol edilemeyen terleme hem fiziksel hem de duygusal açıdan önemli rahatsızlıklara yol açabilir. Hiperhidrozlu kişilerin birçoğunun vücutlarının bir veya iki bölgesi terler. Aşırı terlemenin en sık görüldüğü yerler koltuk altları, avuç içleri, ayaklar ve baştır. Vücudun diğer bölgeleri kuru kalırken bir veya iki bölge ter damlayabilecek ölçüde aşırı terler.

Aşırı terlemenin gündelik faaliyetler üzerinde etkisi olabilir. Eller bir kapı kolunu tutarak kapıyı açmayı veya bilgisayar kullanmayı zorlaştıracak kadar terli olabilir. Koltuk altındaki ter genellikle giysilere nüfuz ederek belirgin ter izlerine yol açar. Cilt genellikle ıslak olduğu için cilt enfeksiyonları gelişebilir.

Hiperhidroz, ciddi veya ölüm tehlikesi yaratan bir durum değildir ancak genellikle normal, günlük faaliyetler üzerinde etkisi olur ve kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir. Şiddetli kronik terleme etkilediği cilt bölgesinde renk değişikliği, kırışıklık ve çatlağa neden olarak genellikle bu alanda kızarıklık ve yangıya yol açar. Hiperhidroz genellikle tıbbi müdahale gerektirir.

Hiperhidroza ne sebep olur?

Referanslar:
1. Haider A. JAMC 2005; 172 (1).
2. Önder M, Aksoy G. Hiperhidroz. Turkderm 2011;45:2-9.

Bu web sitesinin içeriği yalnızca Türkiye’deki hedef kitle içindir.
Driclor Antiperspirant GlaxoSmithKline şirketler grubunun tescilli bir ticari markasıdır.

PM-TR-DCR-20-00041

© 2024 GlaxoSmithKline şirketler grubu. Her hakkı saklıdır.

Çerez Politikası Gizlilik Politikası Kullanım Koşulları İletişim
YUKARI