Hiperhidroz tedavileri

Tedavi hiperhidrozun türüne ve aşırı terlemenin vücudun hangi bölgesinde görüldüğüne bağlıdır. Birçok kişi hiperhidrozu terleme günlüğünden öğrendiği ipuçlarıyla birleştirilmiş bir tedavi ile kontrol altına alır. Doktorunuz genel sağlığınızı ve diğer faktörleri de dikkate alabilir.


Hiperhidrozun kontrol altına alınmasına yardımcı olan tedavi ve seçeneklerden bazıları şunlardır:

Ter önleyiciler

Bu, muhtemelen bir dermatoloğun tavsiye edeceği ilk yaklaşım olacaktır. Talimatlara uygun bir şekilde uygulandığı zaman bir ter önleyici, hiperhidrozun etkili bir çözümü olabilir. Dermatoloğunuz sıradan bir ter önleyici tavsiye edebilir. Bazı kişilerin ise daha güçlü bir ter önleyiciye ihtiyacı olabilir ve bunun için kendilerine reçete yazılabilir.

İyontoforez

Eğer aşırı terleme ellerinizi, ayaklarınızı veya her iki bölgeyi etkiliyorsa iyontoforez bir seçenek olabilir. Bu tedavi ellerinizi derin olmayan bir su kabına sokmanızı gerektirir. Bunu yaptığınızda bir tıbbi cihaz su üzerinden düşük voltajlı bir akım gönderir. Elektrik akımı tedavi edilen ter bezlerini geçici olarak kapatır. Bu tedavi birçok kişiyi rahatlatırken, bazı kişiler zaman kaybına yol açtığı gerekçesiyle bu yöntemden hoşlanmamaktadırlar.

Botulinum toksini (botox) enjeksiyonları

Dermatoloğunuz bu ilacın zayıf bir formunu koltuk altlarınıza veya başka bölgelere enjekte edebilir. Aşırı terlemeyi tedavi etmek için, bir hastanın koltuk altlarının birçok alanına çok küçük miktarlarda enjekte edilmesi gerekecektir. Gerektiği şekilde yapıldığında, hastalar çok az acı veya rahatsızlık hissedeceklerdir. Terlemenin azaltılması yaklaşık 4 ila 6 ay— bazen daha fazla sürer. Aşırı terleme yeniden başladığı zaman, tekrar tedavi görebilirsiniz.

Aşırı terlemenin tedavisi için kullanılan cerrahi yöntemler de mevcuttur; bunları doktorunuza danışabilirsiniz.

Referanslar:
1. Nyamekye IK. Eur J Vasc Endovasc Surg 27, 571–576 (2004).

Bu web sitesinin içeriği yalnızca Türkiye’deki hedef kitle içindir.
Driclor Antiperspirant GlaxoSmithKline şirketler grubunun tescilli bir ticari markasıdır.

PM-TR-DCR-20-00041

© 2024 GlaxoSmithKline şirketler grubu. Her hakkı saklıdır.

Çerez Politikası Gizlilik Politikası Kullanım Koşulları İletişim
YUKARI